Teşekkürler, ben almayayım.

Önce “Yalnızlar Günü”, sonra “Black Friday” yerine uydurulan “ŞAHANE/ MUHTEŞEM/ EFSANE/ MÜTHİŞ…vb. CUMA” derken kocaman bir baş ağrısına dönen bir uğultu halinde üzerimize fırlatılan pazarlama bombalarını savuşturmaya çalışmaktan bitap düştük.

Her gün en az bir kez gündemimize düşen iklim kriziyle sürdürülebilirlik tartışmalarının arasında; bu allem edip kallem edip insanları ihityacı olmayan şeyleri almaya ikna etme kampanyaları iğreti duruyor.

Tabii ki bu fenomen, bütün kültürel uyumsuzluğuna rağmen bütün dünyaya yayıldığı gibi ülkemizden de uzak tutulamadı. Amerika’nın “thanksgiving” bayramı sonrasında gelenekselleşen “black friday” indirimleri, halihazırda pek mantıklı bir şey değilken, bir de bağlamı ortadan kaldırıldığında kaybolmuş turist gibi ortada kalakalıyor… Ama pek kimsenin umrunda değil bu, zira indirimi kim sevmez ki? İndirim olmasına karşı değilim elbet, ancak indirim var diye bir ucundan başlanan yolculukların, sonunda ihtiyacı olandan çok daha fazla ürüne, çok daha fazla para harcanarak çıkıldığının sadece benim deneyimim olmadığını biliyorum. Bir de haftalık ya da ayda 2 kere değil de, ayda bir maaş alan bir millet olarak ay sonuna denk gelen bu çılgın alışveriş teşvikine karşı boş ceplerini dışarı çıkarıp ellerini havaya açarak “ama yok ki” diyen karikatüristik bir gerçeklik var elbet. O sözde “indirimlerin” çoğunun her ne hikmetse aynı ürünü senenin çoğundan daha pahalıya satıvermesi de cabası.

Neyse, özeti şudur ki, kendimi bir tarttım ve bir ihtiyacım olmadığına kanaat getirdim, dolayısıyla “yok teşekkürler, ben almayayım.” Herkes akıl sağlığına ve cüzdanına sıkı tutunsun!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s