Giysilerle tüketici-ürün dışında bir ilişki kurabilmek: 10 yıllık ceketimle hikayem

Modada sürdürülebilirlikten bahsederken en önemli nokta, neyi nereden aldığımızdan ziyade, halihazırda dolabımızda olanların ömrünü uzatmak ve satın almamak (BONUS: bu cüzdanımızın sürdürülebilirliği için de şahane bir nokta).

edakomoda_72631101_3464050710302107_5201483870514823671_n

Bu ceketi tam 10 yıldır giyiyorum. Cepleri defalarca delindi, astarında neler kaybetmedim ki… Ama her seferinde astarda biriken alışveriş fişlerini, bozuk para ve ruj koleksiyonunu toplayıp, tamir ettim ve giymeye devam ettim.

Bu sonbahar geldiğinde, biraz aşınsa da hala giyilebilecek vaziyette olan canım ceketimi giymekte biraz hevessiz olduğumu fark ettim. Malum, 10 senelik bir kullanım sürecinin sonunda, biraz sıkılmışız birbirimizden… Bize bir değişiklik lazım diyerek, buldukça biriktirdiğim yama/patch ve yaka iğnesi/pin kolekiyonuma daldım. Birkaç seçeneği deneyip bu kombinasyonu keşfettim ve ortaya çıkan şeye aşık oldum.

Şimdi 90’lar filmleri temalı bir ceketim var! Başlarken işe yarayacağına tam olarak emin olmadığım bu girişimimse başarıyla sonuçlandı, zira havası olsun olmasın bu ceketimi giymek istiyorum şimdi…

Tamir, kişiselleştirmeler gibi küçük şeyler bir giysinin ömrünü uzatmakta büyük yer tutuyor. Eşyalarla duygusal bağ kurmak bazıları tarafından küçümsenen bir şey ama, ben bunu asla kötü bir şey olarak göremiyorum. Aksine, etrafımızı, bedenimizi kuşatanlarla, tüketici-ürün dışında bir ilişki kurmak, ve bu ilişkiler biraz yıpransa da bunların üzerine çalışmayı seçmek – sağlıklı olan buymuş gibi geliyor bana.💚🌍

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s