Yazılara Telif Veren ve Vermeyen Kurumların Listesi

Mevcudiyetini içeriğe borçlu mecralarda dahi içerik üretiminin hafife alındığı, freelance emek sömürüsünün normalleştirildiği duruma ayak direyebilmek için çok önemli bu kaynak metin için Burçin Tetik’e tebrik ve teşekkürler.

Metin sürekli güncelleniyor ve geliştiriliyor, listenin tamamına ulaşmak için yazının devamına tıklayarak orjinalinden okuyabilirsiniz.

Türkiye’de serbest yazarlık ve gazetecilik yapan çoğu kişinin maruz kaldığı, ancak bir türlü açıkça telaffuz edilmeyen bir dert, telif meselesi. Pek çok haber sitesi, dergi ve gazete, telif verip vermeyeceğini bile yazısını bastığı kişilere önceden bildirmiyor. Genelde yazının basılmasına “izin” verilmesi, mecranın nezdinde yazar için yeterli bir ödül. Özellikle yazmaya yeni başlamış, ama kesinlikle yeni başlayanlarla sınırlı olmayan büyük bir kesim yazar da, isimlerini duyurabilecekleri umudunda oldukları bu kurumlar ve kişilerle ters düşmek istemediklerinden, maalesef telif konusuna 1-0 yenik başlıyorlar. Bahsi geçen bazı oluşumlar, para kazanmayan kurumlar değil, bastıkları yazılarla reklam ve fon alan yerler. Büyük kazançlar sağlamadıkları için sembolik telif ödeyenler ya da telif veremeyeceğini en başından belirten mecralar da mevcut.

Telif meselesinin kamusal alanda konuşulamayıp, en fazla tanıdıklar arasında (Türkiye’de para konuşmak, hak aramak da “ayıp!” sayıldığından) bir fısıltı şeklinde dönmesinin iki sebebi var. Birincisi yukarıda da bahsettiğim, kurumlarla ve editörlerle ters düşme çekincesi, ikincisi ise eskaza iyi…

View original post 1.492 kelime daha

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s