Dünyanın Sonunda Huzur Bulur Muyuz?

Peachyworks’ün yeni koleksiyonu, “bildiğimiz haliyle dünyanın sonu gelse ne olurdu?” sorusuyla yola çıkan bir post-apokaliptik ütopya hayal ediyor. Hiyerarşiler, baskılayıcı değer yargıları sona erse, yakılan cadılar huzur içinde yatar mı?

Peachyworks’ün yaratıcısı Gizem Oktay, tasarımlarının ardındaki hikayeyi anlatıyor:

Witches Rest In Peace Now, Peachy Works’ün 8 Mart’a özel hazırladığı “The End of the World / Dünyanın Sonu” koleksiyonundan bir slogan.

Dünyanın Sonu koleksiyonundan bahsetmek gerekirse: Koleksiyon “8 Mart’ta dünyanın sonu gelmiş olsaydı, ne giyerdik?” sorusuyla ortaya çıktı. Sloganın doğuşu da böyle oldu. Bildiğimiz dünyanın sonunun gelişine, cadı oldukları gerekçesiyle yakılan Orta Çağ kadınlarından daha fazla sevinen kim olabilirdi?

Witches Rest in Peace Now bir umut vaadi olmaktan öte, bir gösteriş sözü aynı zamanda. Değiştirmeye çalıştığımız dünyada kendimize güvenimizi artıracak bir söz. Bu söz bugün karşılaştığımız problemlerin cevabını ararken “Başlangıç”a gitmemiz gerektiğini öğütlüyor diye düşünüyorum. Düşlediğimiz, bildiğimiz dünyanın sonu gelmiş ise, bu zaten yeni bir dünyanın başlangıcı olur.

Zamanın başlangıcından beri, kutsal olana inanıyor, yeniliklere, başlangıçlara olan özlemimizi gidermeye çalışıyoruz. İşte bu başlangıçta bugün bize yol gösterebilecek arketipler, semboller ve anlamlar olduğunu düşünüyorum.

Lilit’i sinsi, “kötü” karıya dönüştüren, bereketin ve hayatın sembolü olan yılanı alıp yasak bilginin ve yasak cinselliğin sembolü yapan bu koca tarihe inat, arketiplerin gücüne inanıyorum ve Lilit’i, yılanları, cadıları tasarımlarımda canlandırmaya çalışıyorum.

Yeni bir dünya düşlemek istiyorsak bu düşlerde Medusa’ya, cadılara, Şahmeran’a, yılanlara, İnanna’ya ve söğüt ağaçlarına ihtiyacımız var diye düşünüyorum.

  • Styling, makyaj, model ve fotoğraf: Ben
  • Tişört: Peachyworks
  • Kaban & kot: ASOS Curve

 


“Dünyanın Sonunda Huzur Bulur Muyuz?” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s%d blogcu bunu beğendi: