Beden Hisleri

“Body positivity” ile yani bedenle, kendi bedeninle barışık olmaya dair bu akımla tanışmam birkaç yıl öncesine dayansa da bugün dönüp baktığımda, bu yoldaki yolculuğuma esas bu blogla birlikte başladığımı görüyorum.

Her bedenin kendi güzelliği olduğuna can-ı gönülden inanmama rağmen söz konusu kendi bedenim olunca ikna olmam biraz daha uzun sürüyordu. Bu blogla birlikte kendi tarzımı sergilerken, kendi bedenimi de (haliyle kıyafetlerin içinde olduğundan) ortaya koymuş oldum. Kendi bedenim hakkında güzel şeyler söyledim. Bazen bir fotoğrafa bakıp orama-burama takılıp tam olarak beğenemesem de o fotoğrafı yine de koydum, onu da açık açık söyledim. Arada bir abuk subuk yorumlar alsam da (örn.”moda hakkında fikir beyan etmek için biraz tombul değil misiniz?) çoğu zaman yorumlar o kadar güzel, destekleyici yorumlar aldım ki, başlarken olduğumdan kat kat daha fazla barıştım bedenimle.

1471294404494.jpg

Son 10 yıl içerisinde, biraz kilo verdim, biraz kilo aldım. Sonuç olarak 10 yıl önce olduğum kilolara geri döndüm. Böylece dolapta beni beklemekte olan bir mayo geri çıktı ortaya. Ve o mayoyu giydiğim zaman aynaya baktığımda kendi içimdeki değişimi çok net fark ettim, çünkü “Ay bu mayo bana ne güzel yakışıyormuş, şu beyaz çizgi belimi ne güzel vurguluyormuş, dikdörtgen dekoltesi de omuzlarıma ne kadar yakışmış” diye düşünürken sahip olduğum hisler, 10 yıl önce aynaya bakınca hissettiklerimden o kadar zıttı ki! Mayoyu alırken de haliyle beğenmiştim ki almışım, ancak bakınca gördüğüm çirkin bir bedende güzel duran bir mayoydu. O hislerin belleğimde bıraktığı tad o kadar acı ki, bedenimle henüz yüzde yüz barışamamış olsam da bugün, katettiğim bu yolu kutluyorum!

1471285075198.jpg

 

4 comments

  1. Canım, güzel kızım ❤ Sener sürdü benim vücucumla, kilolarıla barışmam…halâ da barıştım mı, yoksa mış' gibi mi yapıyorum, bilmiyorum 🙂 Yaşım 70…
    Seni bu kadar erken başardığın için kutluyorum, güzel yüreğinden öpüyorum, izin verirsen ❤

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s