ÇÖP(M)ADAM tasarım macerası – 1

 

image

Bundan birkaç ay önce, sevgili Ayşecan bana “bak tam senlik” diye bir görsel yollamıştı. O görsel, “Çöp(m)adam” diye bir şeyin (?) artist in residency programının ilanıydı. Biraz araştırınca anladım ki, bu çöp(m)adam, atık malzemeler kullanarak tasarım yapan, üretimini ise daha önce hiç çalışmamış olan yerel kadınlarla sağlayan bir markacıktı, hakikaten “tam benlik”! Üstüne bir de olay memleketim olan Ayvalık’ta geçiyor! Tasarımcı da değilim ama, o kadar heyecanlandım ki “ben başvurayım da reddetmesi onlara kalsın” dedim, başvurdum. Markanın kurucusu Tara ile ilk Skype üzerinden tanıştığımızda ona da söyledim bunu “ben nasıl bir katkım bulunabilir bilmiyorum ama gelmek istiyorum”: sonuç, gel o zaman dendi, araya giren aylar işler vs. sonucu ayın 5’ünde gelip atölyeciğin arka odasına kuruldum.

image

Çöpmadam, Ayvalık’ta ünlü “Şeytan’ın Kahvesi”nin yanıbaşında bir atölyede üretim ve satış yapıyor. 3 adet tam zamanlı, 2 part time, bir de sayısını bilmediğim evden çalışarak üretime katkıda bulunan çalışan var. Mağaza, tamamen daha önce çalışıp kendi gelirini kazanmamış kadınların emeğiyle işliyor. Ambalajlar, şişe kapakları ve tekstil atıklarını kullanarak çantalar, sepetler, yastıklar, süsler ve aksesuarlar üretiyorlar.

Benim -ve benden biraz sonra katılan bir arkadaşın- burada bulunma amacımız ise bu güzel markanın üretebileceği yeni tasarımlar eklemek! Yani böyle olacağını umuyoruz… Tasarım sürecini ise daha sonra anlatırım… Bu sırada canlı olarak yeni oyuncağım Instagram stories‘den takip edebilirsiniz…
image

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s