Direniş olarak kırılganlık, direnişin mekanı olarak beden: 1 Mayıs’ta soyunanlar

Bugün, Ötekilerin Postası aracılığıyla yayılan bir habere göre, 1 Mayıs kutlamaları esnasında arama yapmak isteyen polise İzmir’e anarşist bir grubun tepkisi soyunmak olmuş. Daha sonra bu fikir tutmuş olsa ki, memleketin çeşitli yerlerinde arama noktalarından donuna kadar soyunanların görüntüleriyle dolmuş internet. Ben de tutup bunu modayla ilgili yazılar yazdığım blogumda paylaşıyorum çünkü giysilerin yokluğu, varlığı kadar sembolik.

Toplum hayatında giysilerimiz zırhımız, kimliğimiz bizim. Bedenimizi anlamlandırdığımız, karşımıza çıkan herkese sessizce “ben buyum” dememizi sağlayan araçlar. Onların yokluğu ise tarif edilemez bir kırılganlık. O yüzden gururumuz, en çok giysilerimiz yokken incinir. O yüzden onları seni tehdit eden bir unsurun önünde çıkarmak, kırılganlığını en büyük silahın olarak kullanmaktır. Çünkü tüm gücünü kask, zırh, tüfek, çelik yelek ve bilumum tehditkar görünümlü araçtan alan bir unsur, senin kırılganlığın karşısında savunmasız kalır. Sen soyunursun, o çıplak kalır.

Bu günden çıkan en gerçek hareket bu oldu benim için, bir not düşmek istedim. Yalnız bu bana bir şeyi hatırlattı,  geçtiğimiz onur yürüyüşünde polis saldırısına uğramamızdan sonra soyunan transları ve onların gördüğü tepkiyi hatırlıyor musunuz? Neredeyse herkesin yermesiyle sonuçlanmıştı. Bu olaya ise bakıyorum, gülümsenerek paylaşılıyor. İşte transfobi dediğimiz şey tam olarak bu iki olayın karşısındaki tutumun arasındaki çizgi. Sabahtan beri aklımda dolaşan bir şarkı sözünü buraya bırakıyorum:

Beloved revolutionary sweetheart,

there will be no revolution

without sexual revolution.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s