İlk adım merak: #giysilerimikimyaptı

Bir önceki yazımda Fashion Revolution Haftası’nda yürüttüğümüz sosyal medya kampanyasının çağrısını paylaşmıştım. Bugün ise, konuyu kendi gözümden anlatmak istedim.

Bilmeyenler için, sonbahardan beri Fashion Revolution Türkiye’nin ülke koordinatörlüğü görevini üzerime aldım. Bu görev, küresel bir hareket olan Fashion Revolution’un belirlediği konsept ve etkinlikleri yaymak, ve yerelde ilgilenen herkesle birlikte bulunduğumuz yerde, yani Türkiye özelinde biz neler yapabiliriz konusunda çalışmalar yürütmek anlamına geliyor.

Uluslararası alanda 3 yıldır yürütülen sosyal medya kampanyamız, markaları ve giysi üreticilerini sosyal medyada tagleyerek, kendilerine “Giysilerimi kim yaptı” diye sormak üzere kurulu bir etkinlik. Bir de şu hashtag’leri ekliyorsun #whomademyclothes #giysilerimikimyapti. Gerçekten çok basit. Bu soruyu neden sorduğumuzun sebebini açıklarken ise, 3 sene önce Bengladeş’te gerçekleşen bir tekstil fabrikasının yıkılması ve moda -bilhassa fast fashion- sektörünün arkasındaki haksızlıklardan bahsetmeden bunu başarmak çok zor. Hal böyle olunca tutmlar karamsar görülüyor ancak aslında Fashion Revolution, güler yüzlü, pozitif tutumlu bir topluluk.

Dün haftamızdan ve etkinliklerimizden bahsetmek üzere Nurhan Keeler’la Açık Radyo’da “Evrenin Suyuna Giden Tasarım” programındaydık. Ben moda dünyasının bu karanlık gerçeklerinden bahsettikten sonra “Fashion Revolution Haftası’nı kutlamak” deyince, Nurhan bana sordu: “buna kutlamak demek ne kadar doğru, anmak filan mı demek lazım…?” Bu sorunun gelmesi ise beni çok memnun etti ve gülümseyerek cevap verdim, çünkü o sözcüğü ben bilinçli bir şekilde kullanmıştım! Evet, Fashion Revolution sektördeki karanlık gidişata dur demek için bir araya gelmiş bir topluluk, ancak aynı zamanda, moda sektöründeki pozitif gelişmeleri, sürdürülebilir girişimleri kutlamak üzerine odaklanıyor. Hepsinden önemlisi, bu organizasyona dahil olan hepimiz, modayı çok seviyoruz ve sevdiğimiz için en iyisini istiyoruz, aslında mesele bu! Bu sene ilk defa kullanılan #imadeyourclothes hashtag’ini takip ederek marka ve üreticilerden gelen cevapları görebilir, etik ve sürdürülebilir tasarımları keşfedebilirsiniz!

Benim Fashion Revolution’u ilk duymam, 2014’te sosyal medya kampanyasına destek olmak üzere, Rana Plaza Faciası’nın yıldönümü olan 24 Nisan Fashion Revolution Günü’nde, Parsons’un lobisine bir photobooth kurulması ile olmuştu. Fashion Revolution Türkiye’yle ise bir film bir araya getirdi: Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali ekibi, The True Cost belgeselinin bir gösterimi ile bir atölye düzenlemişlerdi. Bu bir seyredince bir daha unutulamayan belgeseli bu akşam hep beraber bir kez daha izliyor, sonrasında ise pozitif dönüşüm için neler yapabileceğimize dair sohbet ediyoruz, bekleriz!

12993364_875403265916129_819937033676010525_n.jpg
THE TRUE COST Belgesel Gösterimi + Atölye

Dönüşüm için ilk adım, merak. Siz de çok sevdiğiniz giysilerinizin arkasında nasıl bir hikaye olduğunu merak ediyorsanız basit bir selfie ile bize katılın ve sorun: #giysilerimikimyaptı ❓

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s