“Moda Kürü” Etkinliği: Terziden Tasarımcıya Geçiş

Üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin modasının, büyük harfle MODA’ya dönüşmesi nasıl oldu? Terziler, nasıl büyük moda evlerine adlarını veren tasarımcılara dönüştü ve moda sektörünün birer efsanesi kademesine yükseldi? Günümüzün moda sektörünün dinamiklerini anlamak için, 20. yüzyılın başında gerçekleşen bu büyük dönüşüme göz atacağız, tasarımcı kimdir, moda sektöründeki yeri nedir tartışacağız.

3 Şubat 19:00-21:00 Kolektif House Şişhane

Moda Kariyeri’nin “Moda Kürü” isimli bir etkinlik serisi var. Bu serinin moda tarihi üzerine olan ayağını ise birlikte düzenliyoruz! Bu etkinliklere “Moda Kürü” diyoruz çünkü, iki saatlik bir kapsül halinde moda tarihi bilgisini, bunu nasıl anlamlandıracağımızı, bu bilgilerin günümüzdeki önemini tartışıyor, özümsemiş olarak çıkıyoruz.

Günümüz modasına yön veren tasarımcıların Paris’ten çıkmış olması kimseyi şaşırtmaz. Peki Paris, nasıl Paris olmuştur?

image19. Yüzyıl’a gelindiğinde Paris, moda dünyasının öncü şehriydi, ama bu konumu öyle kolaylıkla elde etmemişti. Önceleri Rönesans İtalya’sı giyimde önde giderken, rekabetin artışı stillerin değişimindeki hızı arttırdı. Modanın bir güç belirtisi olma potansiyeli hızla artarken, Burgonya ve İspanya krallıklarının güç kazanmasıyla eş zamanlı olarak on beş, onaltı ve on yedinci yüzyıllarda Moda ve gelişimin merkezleri olmuşlardı. 17. Yüzyıl’ın sonlarına doğru ise Fransa Kralı “Güneş Kral” Louis XIV’un şatafata, ve bir statü simgesi olarak modaya verdiği önem ile Paris Modanın Merkezi rolünü kaptı. Aristokrasiyle aynı mekanları (ve terzileri!) paylaşan aktrisler ve kortizanlar ise, prenseslerin sarayın sıkı kuralları yerine onlara benzemeyi istemesiyle modanın öncüleri olmaya başlamışlardı. Aristokrat hanımların terzilerine gidip “bana da onlarınkinden yap” demesinin hayali, bana daha yakın zamanlarda tasarımcıların sokak stilinden esinlenmesini çağrıştırıyor!

charles-frederick-worth-hoch2633909_10_article_gallery_portraitModa tarihinde günümüzdeki anlamıyla ilk tasarımcı kabul edilen Charles Worth “Fransız Haute Couture’ünün babası” olarak anılır. Ama Worth’e bu konumu kazandıran, Paris’e giden o tek yön bileti almadan önce, Londra’nın en prestijli kumaşçılarından birinde çalışmış olmasıydı. Buradan aldığı deneyimle Worth, bir zevk timsali olarak kendi imajını tanıtmaya özen göstermişti (Buna da bugün “Self-Branding” diyoruz).

Worth’ün ünlü (soylu) müşterileri de kendisinin en sağlam reklamı oluyordu!

015-charles-frederick-worth-theredlist
Fransa Krailçesi Eugenie, Charles Worth’ün en sadık müşterilerinden biriydi.

Bahsedeceğimiz diğer tasarımcılardan bazıları ise;

3 Şubat Saat 7’de Kolektif House Şişhane’deyiz.

Etkinliğe kayıt olmak için http://www.modakariyeri.com/takvim/terziliktentasarimciliga

Etkinliğin facebook sayfası https://www.facebook.com/events/1127220187311518/

Bir sonraki etkinliğimizde ise burada bıraktığım yerden, Coco Chanel’den devam alacağız:

Screenshot_21.png

Gabrielle Bonheur, nasıl “Coco” Chanel oldu? Kadın giyiminde rahatlığı ön planda tutan tasarımları getirmesiyle ünlenen Chanel, başka bir dönemde yaşasaydı adı günümüze kadar büyük harflerle taşınan büyük bir tasarımcı olur muydu? 1920’li yıllara girerken  yeni siluetler nelerdi ve nasıl ortaya çıktılar? [kayıt]

 

 

 

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s