Bir İstanbul Masalı: Twelv12’in Organik Çantaları, Suriye’li Kadınlarla İşbirliğiyle Bizimle

Çanta markası Twelv12‘le tanışmak bana hem ilham hem de umut verdi! Çünkü onların çantaları sadece tamamen organik kotondan yerel olarak üretilmekle kalmayıp,Olive Tree Craft Collective aracılığıyla İstanbul’daki Suriye’li kadınlarla işbirliği halinde hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta sonu bit pazarındayken, gözüm yan tezgahımızdaki çantalara takılıp durdu, masalarının üzerinde bir de küçük bir yazı gördüm ama, önleri bir türlü boşalmıyor ki yaklaşıp sorayım! Neyse sonunda yağmurun artmasından dolayı ufak bir hava boşluğu yakalayıp yanaştım tezgahlarına!

2016-01-22-02.24.38-3.jpg.jpeg

Markanın Kurucusu Yasemin bana tezgahlarında gördüğüm kese modellerinin yapımını tamamıyla Suriyeli kadınlara öğrettiklerini, üretimin tamamen onlardan geldiği gibi keselerden elde edilen gelirin de tamamen onlara geri döndüğünü anlattı. Diğer modellerin geliri ise bu projenin sürdürülebilmesi için kullanılıyor. Kullandıkları malzeme ise organik koton! Bu duyduklarım beni inanılmaz heyecanlandırdı ve Türkiye’de böyle bir projenin hayata geçirilmiş olması çok mutlu etti.

Yasemin’in kendi çizimleri olan tasarımları da çok tatlı!

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s