2016’da Yapacağım Alışverişleri Kaydetmeye Karar Verdim

Ağustos’ta başladığım bu blog, varolduğu beş kısa ayda olacağını düşündüğümden daha fazla amaca büründü benim için. İlk başta hedeflediğim moda kültürü yazılarımı ve kişisel tarzımı paylaşacağım bir mecra olmanın yanı sıra, Fashion Revolutionary olmaya doğru yolculuğumun bir belgesi haline geldi. Hep dediğim gibi, elimde bütün cevapların ve çözümlerin bir anahtarı yok, daha çok soru işareti, birtakım öneriler ve bolca iyi niyet var.

Amerika’da  bir kişi yılda ortalama 68 parça kıyafet alıyormuş. Bu rakamı ilk duyduğumda bana hiç de fazla gelmemişti. Kendim ise kaç parça kıyafet aldığımı bilmiyorum bile. Bu yüzden bu sene hem bunu alış-verişimi ölçmek, hem de bir kontrol mekanizması oluşturmak için aldıklarımı “2016 Kıyafet Günlüğü” kategorisi altında paylaşmaya karar verdim.

Kurallar:

  • İç çamaşırı vb. dışında aldığım her parça kıyafeti markası fiyatı vb. ile birlikte buraya listeleyeceğim. Yılın sonunda ise kaç parça aldığımı ve ne kadar harcadığımı hesaplayacağım (imdat).

Hedefler:

  1. Eğlenmek! Çünkü kıyafetler sadece bir tüketim ürünü değil, gerçekten çok, çok sevdiğim şeyler, dolayısıyla -dalga geçerseniz geçin- benim için yeni bir kıyafet almak bir arkadaş edinmek gibi.
  2. Az almak. Evet, gönül ister ki daha sürdürülebilir, organik vb. parçalar alabileyim, ama beden kısıtlamaları da girince işin içine, üzerime uygun (ve tabii beğenebileceğim) parçalar bulabileceğim yerler çok kısıtlı.
  3. Zaten olmayan parayı nereye harcıyorum belli değil ya, almadığım parçalardan biriktirerek daha kaliteli, ömürlük parçalar almak istiyorum. Ben de rahmetli Nane’m gibi bir aldığımı 25-30-50 sene kullanmak istiyorum artık!
  4. “Büyük Beden” alışveriş denen şeyin kısıtlılıkları içinde, bulduğum ve üzerime yakışan kıyafetleri bütün haşmetiyle paylaşmak!
  5. İhtiyaç faktörüne dikkat etmek. Son birkaç aydır beğendiğim bir şeyi “evet ama buna benzer 3 şeyim daha var evde” diyerek bıraktığımda veya “şuna şuna ihtiyacım var” diyerek evden çıkıp gerçekten aradıklarımla eve döndüğümde duyulan hazzın farklı olduğunu keşfettim. (Tabii bir şeye aşık olup da alırsam özür dilemeyeceğim. Hatta hiçbir şey için özür dilemeyeceğim.)
  6. Tamir edeceğim, kişiselleştireceğim, yapacağım. Bunu uygulamaya çoktan başladım bile. Bu sene yeni bir kaban almak yerine, 2008’den beri kullandığım, bir düğmesi eksik kabanımı tamir ettim/ettirdim (bir kısmını kendim yaptım, bir kısmını terzi teyze). Varolan parçalarımı kişiselleştirerek vazgeçilmez kılmak ise diğer hedeflerimden birisi. Bunlar da kıyafet günlüğüne girecek!
  7. İkinci el, takas vb. yöntemleri kullanmak.

Senenin sonunda görelim bakalım neler yapmışım…!

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s