#droptheplus: “Plus Size” Modelin İsyanı

Model Stefania Ferrera’nın moda endistrüsine bir çağrısı var: #droptheplus, yani mankenlerden bahsederken “Büyük Beden Manken” demeyi kesin. Diyor ki “Ben bir mankenim NOKTA.”

pios92txzvn1lgdlmlrs2vqrvh5xxz2yxj6ll0rdvqaqe6whaijpy4jv9ipyrwvu

Blogumla birlikte Instagram hesabımı ilk açtığımda bio kısmına “Büyük beden değil şişman” yazmıştım. Dikkat eden varsa o kısmı haftada bir değiştirdiğim için artık öyle yazmıyor ama, uzun süredir bu konuda konuşmak istiyorum. Şimdi tekrardan bir süre önce ses getiren bu kampanyaya denk geldim… Ve şişman olmak üzerine söylemek istediğim her şeyi bir anda söyleyemeyeceğim ama buradan başlamanın uygun olduğuna karar verdim.

Stefania Ferrera’nın kampanyası ne diyor? Mankenlik mesleğinde, 32 bedenin üzerindeyseniz size “büyük beden” damgası yapıştırılıyor. Ortalama bir kadının bedeni göz önünde bulundurulursa bu tamamen bir saçmalık… Taşıdığı ima ise şöyle bir şey:

32 beden = Manken = bildiğin manken işte normal

32+ beden = Büyük Beden Manken = burada normal olmayan bir şeyler var

Benim “büyük beden değil şişman” yazarken anlatmaya çalıştığım da böyle bir şeydi işte…

Etiketler kıyafetler içindir insanlar için değil. “Şişman” bir hakaret değil bir sıfat.

Demiyorum ki, kalkın etrafınızdaki insanlardan bahsederken rahatlıkla “o da şişman işte…” deyin. Dediğim şu: karşınızdaki insan şişman olduğu için bir şeylerin yanlış, anormal olduğunu düşünmeyin. Kendinizi bu fikirden arındırın. Tüketim toplumunun koşulladığı değer yargılarından kurtulun.

Stefania’ya karnına “I am a Model” yazma ilhamını veren ise Avustralya’nın “Biggest Loser” yarışmasından Ajay Rochester. Ajay, bu hareketi karnına BEN BİR KADINIM yazarak başlatmış…

BEN BİR KADINIM

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s