Bu Gerçek Hayat Değil: Instagram Ünlüsü Genç Kız Fotoğrafların Ardındaki Gerçekleri Göz Önüne Seriyor

Essena O’ Neill, 19 yaşında. Yaklaşık 15 yaşından beri sosyal medyada “ünlü” olmuş. Hayatını sosyal medyada başka insanlara güzel görünmeye çalışarak harcadığını fark ettiğinde, ” bu oyunu değiştirmeye” karar vermiş. Bu amaçla www.letsbegamechangers.com‘u kurmuş. Instagram hesabından yüzlerce resmi silerek, bıraktıklarının altındaki “caption”ları değiştirerek fotoğrafların ardındaki gerçekliği gözler önüne sermiş! Essena’nın bir zamanlar birçok markanın reklamını yaptığı profili artık yok.

Essena, lise yıllarının çoğunu kendini başkalarına beğendirmeye çalışarak geçirdiğini anlatıyor. Kısa sürede, kendi ifadesiyle, “like”lara bağımlı olduğunu ve haftada 50 saate kadar bu işe ayırdığını, daha sonra ise takipçi sayısının artmasıyle reklam kabul etmeye başladığını yazmış. Fotoğrafların altındaki yazıları değiştirerek koydukları ise, sosyal medyadaki mutlu ve sağlıklı görünümün nasıl bir ilüzyon olduğunu gösteriyor.

essena1

“GERÇEK HAYAT DEĞİL – karnım güzel görünsün diye 100den fazla birbirine benzer poz verdim. O gün hiçbirşey yemezdim. Az biraz gurur duyabileceğim bir tane olana kadar küçük kardeşime fotoğraf çekmeye devam etmesi için bağırırdım. Evet hakikaten #goals*”

essena2

“GERÇEK HAYAT DEĞİL – bu elbiseye para vermedim, Instagrama güzel görünmek için sayısız fotoğraf çektim, gittiğim partide inanılmaz derecede yalnız hissettim.”

essena3

`Bu elbisenin fotoğrafını yüklemek için 400$ aldım. O sırada aşağı yukarı 150 bin takipçim vardı. 500 bin takipçiyle bir paylaşım için 2000$’a kadar ödeyen (büyük bütçeli) online markalar biliyorum. Markalarla anlaşmakta yanlış bir şey yok, sadece insanların bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu fotoğrafın bir özelliği yoktu, elbise etik bir şekilde üretilmemişti (o zamanlar böyle şeyleri bilmiyordum). Demek istediğim SOSYAL MEDYA GERÇEK DEĞİL. İnsanların neyin reklamının yaptığının bilincinde olun, ve kendinize sorun: bu fotoğrafın amacı nedir?`
essena4“O gün, kendimi iyi hissetmemi sağlayan tek şey bu fotoğraftı. Ne kadar da depresif. Kaslı bir vücut sahibi olmak insanların erişebileceği tek başarı değil.”

Essena’nın kendi hakkında anlattığı hikayeyi çok önemli buluyorum. Onun deneyimleri, sosyal medyayı, özellikle sosyal medyanın şirketler tarafından çıkarları için nasıl manipüle edildiğini anlamak için çok önemli. Bir de sosyal medyada ünlü olmanın bu kadar genç bir insanın psikolojisine nasıl bir etkisi olduğunu anlamak için çok içten bir pencere açıyor bize Essena. Ancak eğer “İŞTE SOSYAL MEDYA GENÇLERİ BÖYLE KÖTÜ ETKİLİYOR SELFİE TÜ KAKA” diye bağırmak istiyorsanız durun. Bu yazımı bu emellerinize alet etmenize izin vermeyeceğim! Neden biliyor musunuz? Çünkü sosyal medya, aynı zamanda insanlara başka yerde bulamadıkları dayanışma ortamını sunuyor, selfie çekmek özgüven kazanmaya bir araç olabiliyor! Örneğin ben bu bloga başladığımdan beri hayatımda ilk defa internete bikinili fotoğrafımı koydum (Yaklaşık 6 yaşımdan beri bırak bikiniyi, mayolu fotoğrafım yok), ve Instagram’dan gelen tepkilerden anlıyorum ki, fotoğraflarımı görenlerden aldığım tepkilerin bana güç verdiği gibi, benim fotoğraflarım da başkalarını cesaretlendiryor ve böylece kendimizi ve bedenimizi olduğumuz gibi sevmeye hep beraber bir adım daha yaklaşmış oluyoruz!

a1eff9b4e7c5d2252aafc8af85742800


*#goals – hedefler. sosyal medyada erişilmek istenen noktayı temsil eden bir fotoğrafın altına yapılan yorumlarda kullanılan popüler bir hashtag.

fotoğraflar buradan, çeviriler bana aittir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s