Fashion Revolution: “Kıyafetlerimi Kim Yaptı?” Sorusuyla Yola Çıkan Hareket, Şimdi Türkiye’de!

Fashion Revolution; dünya çapında, moda sektörünün içyüzünü tüketiciyle paylaşmayı, moda tüketicisini -yani hepimizi- tüketim alışkanlıklarımızı sorgulamaya, bilinçlenmeye, ve bu yolla bu kocaman sektörün dünyamız ve insanlık üzerindeki etkilerinin sorumlularını bu döngüyü değiştirmeye davet etmeyi hedefleyen bir hareket.

thumbBu hareket aktivitelerini özellikle her sene Nisan’ın 24’ünde “Fashion Revolution Day” ilan edilen bir gün etrafında sürdürüyor. Ben bu günü ilk, zaten sürdürülebilirlik konusunda alabildiğine aktif olan okulum Parsons’taki ilk senemde, okulda yapılan bir etkinlik sayesinde duymuştum.

fash_rev_day1-e1398172685122O gün okulda kurulacak bir photobooth’ta, insanları kıyafetlerini etiketleri görünecek şekilde ters yüz ederek giyip, fotoğraflarını çektikten sonra, sosyal medyada kıyafetlerini yapan markaya “Kıyafetlerimi kim yaptı?” diye sormaya çağırıyordu.

Dünya çapında yapılan bu etkinlikte, birçok insan, çeşitli sosyal medya platformları üzerinden, giydikleri markanın sosyal medya profillerini etiketliyor ve soruyor:

“Who made my clothes?”

Peki neden soruyoruz? Çünkü özellikle “hızlı giyim” (fast fashion) markalarının günümüz moda sektörünün yönettiği bu dünyada, tüketiciyi sürekli daha yeni ve daha çok almaya iten bu sistemin yürümesi için üreticinin de daima daha ucuz, daha hızlı ve daha çok üretmesi gerekiyor. Bundan dolayı, moda üretimi, daima daha ucuz işgücü bulunan yerlere taşınıyor ve fabrikalar şu tehditle karşı karşıya kalıyorlar: “Daha ucuza yap, yoksa başka yere gideriz”. Çünkü daima daha ucuza çalışmayı kabullenecek insanların bulunduğu yerler var. Geçtiğimiz sene Kamboçya’da ayaklanan tekstil işçilerinin talebi: ayda 165 dolar maaş. Ve bu yolda yaptıkları protestolarda insanlar ölüyor… Ve moda devleri, bu ücreti vermemek için başka yerlere taşınıyor…

Öğrendim ki, bu hareketin artık bir Türkiye ayağı var! Hareketin sitelerindeki çağrısı şöyle:

Fashion Revolution Day Türkiye’ye hoşgeldin

Moda senin için bir tutku, bir eğlence, veya kendini ifade etme biçimi olabilir. Belki hayatında her gün var olan bir kavram belki de hiç ilgini çekmeyen uzak bir dünya olabilir. Fakat her durumda yadsayamayacağımız tek bir gerçek var. O da moda ve tekstil sektörünün dünya çapındaki sosyal ve ekonomik gücü.

24 Nisan 2013 tarihinde Bangladeş’te Rana Plaza tekstil fabrikasında meydana gelen felakette 1133 kişi hayatını moda dünyasının tüketim ihtiyacını karşılamak için çalışırken yitirdi. Fakat bu acı olay ne bir ilk ne de bir sondu.

Fashion Revolution Day “artık yeter” diyor. Sektörün bir devrime ihtiyacı var ve hep beraber bunu başlatabiliriz.

Kişilere, doğaya, yaratıcılığa ve karlılığa aynı derecede değer veren bir moda sektörünün varolabileceğine inanıyoruz.

Birlikte değer zincirine etki edebilir ve moda sektöründe gereken değişime öncülük edebiliriz.

Merak et. Araştır. Birşey yap.

Fashion Revolution Day’e katıl.

Fashion Revolution Day Turkey’i Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz!

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s