Bir De Benden Dinleyin: 18 Ülkenin Güzellik Algıları (Feminist Killjoy Edition)

Ortalıkta bol bol dolanan bir haber, bir kadının vücudunun 18 farklı ülkeden kişiler tarafından fotoşoplanarak kendi ülkelerinin güzellik algılarına uygun hale getirilmesi. Son bir haftadır her yerden çıktı zaten, her gördüğümde doldum, doldum sonunda yazdım. Warning: Contains Feminst Killjoy

wpid-mobile-21612-1439509823-10.jpg

Merak etmeyin, mevzuyu henüz duymadıysanız da şimdi anlatacağım. Ama başlamadan hep beraber bir şey yapabilir miyiz? Yukarıdaki kadın resmine bakıp beğendiğimiz 5 özellik bulalım. Zorlamanız gerekirse zorlayın. Hadi 5 olmak zorunda da değil. Fazlası mı var? Canıma minnet! Ben başlıyorum:

  1. Dolgun ve duzgun karnını
  2. Omuz kalça orantısını
  3. Ellerini
  4. Dolgun baldırlarını (bende de var seviyorum)
  5. Duzgun bacaklarını

Beğendim.

Tamam şimdi mevzu şu: geçtiğimiz sene Esther Hönig isminde bir sanatçı kendi portre fotoğrafını dünyanın dört bir yanına yollayarak onu fotoşopla güzelleştirmelerini istemişti. Sonuclar cok paylaşılmıştı, illa denk gelmişsinizdir.

İşte şimdi bir Ingiliz “online doktor” sitesi bu projenin bir benzerini, bu sefer bir tam vücut fotoğrafı kullanarak (yukarıdaki) yapmış. Tabii bariz bir viral reklam girişimi bu, olabilir. Tuttu da. Ben bu siteyi merak edip ana sayfasını açtım. “Genel problemlerde ve utanç verici durumlarda sizi doktorunuzu ziyaret etme derdinden kurtarır” yazıyordu. (?!?!?!) Tabii çözüm önerdikleri problemlerin çoğu cinsel yolla bulaşan veya genital organlarla ilgili dertler. E aferim…

Neyse viral… peki nasıl geliştirilmiş bu proje? Firma, çeşitli ülkelerden tasarimcılarla iletişime geçerek, şu talımatları vermişler:

“Vücudunu fotoşoplayın. Buradaki fikir, bu kadını fotoşopla kendi ülkenizin vatandaşları için daha çekici olacak bir hale getirmek. Güzellik algılarının ülkeden ülkeye nasıl değıştiğini keşfetmeyi hedefliyoruz. Projeye başka tasarımcılar da dahil. Kıyafetleri değiştirebilirsiniz, ancak vücudu görünür olmalı. Çıplaklık yok. Vücuduna ve şekline dair bütün diğer değişiklikler size kalmış.” (çeviri bana ait)

Bu 18 tasarımcının 14’ü kadın 4’ü erkekmiş. Erkek tasarımcıların da fotoğraf üzerinde oynamadan önce kadınların fikrini alması talep edilmiş. Bu tasarımcıların 3’ü firmanın önceden tanıdığıyken, çoğu freelance sitelerinden bulunmuş.

Ben konu hakkında canımı sıkanları sıralamaya devam etmeden önce fotoşop sonrası ortaya çıkanları paylaşayım:

Bu editleri gördükten sonra rapordaki ve bu konuda yapılan haberlerdeki “tasarımcı” sözcüğünü biraz abartılı buldum, “çeşitli seviyelerde fotoşop bilen bazı kişiler” daha uygun bir hitap oluyor sanki.

wpid-img_20150817_192614.gifFeminist Killjoy Mode, Activate!

Benim bu kişilere gönderilen talimatlarda takıldığım nokta, “kendi ülkenizin vatandaşlarına çekici gelecek hale getirin” oldu. Peki sorun ne ?

  1. Çekici sözcüğü. Projeden bahseden haberlerde genel olarak kullanılan “güzellik algısı” terimi zaten bu kadının güzelliğinin başkalarının algısı tarafından belirlendiği imasını taşıyor, ancak “çekicilik” kavramı (orijinal metinde attractive), üzerine bir de cinsel olarak arzulanabilir olma nüansını katıyor.
  2. Hal böyleyken, bütün bir ülkenin çekici bulduğu beden tipi tek bir görsele nasıl sığdırılıyor? Hayır ben ve benim en yakın arkadaşlarımın bile çekici buldukları arasında bu kadar fark varken, bütün bir ülke nasıl olup da aynı şeyi düşünğyormuş anlayamadım da ondan soruyorum.

Güzellik Algısı. Yahu bu sözcük göreceli, yani kişiden kişiye değişen bir estetik beğeni değil miydi? Güzellik? Yoksa bu araştırmanın esas incelemeye çalıştığı şey “Medya, diyet ve moda endüstrilerinin el birliğiyle bizi beğenmeye ve amaçlamaya yönlendirdiği standartlar” olmasın? Sürpriz! Aslında ilk bakışta birbirinden ÇOK farklı görünen fotoğrafların değişimleri aslında hep aynı yönde. Bakın:

  • Kadının kilosu hep azalıyor, artan yok!
  • Memeler çoğunda büyütülmüş, küçülen yok.
  • O baldırlar arasındaki uzaklık daima azaltılmış, çoğunda yok edilmiş!

Bunun dışında görsellerin her birinde birbirinden farklı ufak tefek değişiklikler var. Dolayısıyla buna bakan her kadının kendi vücuduyla ilgili beğenmediği noktanın yanlış veya çirkin olduğunu onaylayan bir değişiklik, 18 fotoğrafın birinde illa ki var. Benim yazıya başlamadan önce bu kadının güzel yanlarını saymamızı istemem de ondan. Çünkü bize bir gün bir mail gelip bunu talep etmese bile zaten çoktan kusur bulmaya koşullanmış vaziyetteyiz. Bu tip viraller de çaktırmadan, saman altından, bu algılarımızı besliyor.

il_570xN.191233526Hadi şimdi de kendiniz hakkında beğendiğiniz 5 şey bulun. Ya da 100. Üşenmiyorsanız yorumlara yazın. Benim beğendiğiniz yanlarımı da yazabilirsiniz. Ya da buraya hiç yazmayın, gidin sevdiğiniz birine iltifat edin. Hayatınızdaki insanlara iltifat etmekten çekinmeyin, çünkü her gün farkında olmadan maruz kaldığımız yüzlerce görsel bize kusur bulmaktan hiç geri kalmıyor.

KoModa Ejderi (WP) | Facebook | Twitter | Tumblr | Instagram

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s