Bikini Vücudu: 1 Vücut + 1 Bikini

Untitled Bu yazıyı yazmak için oturduğumda, İngilizce’de “beach body” şeklinde genellenen şeyin, Türkçe’de kadınlar için “bikini vücudu”, erkekler içinse “plaj vücudu” olarak ikiye ayrıldığını fark ettim. Yazının geri kalanında bu kavramların genel olarak saçmalığını savunacağım zaten, ama bu ayrım da çok tuhaf değil mi? Kadınlardan bahsediyorsanız “bikini vücudu diyeceksiniz”, “plaj vücudu” deyince erkekler için oluyor çünkü… Nasıl olagelmiş bu çok merak ettim. Gereksiz cinsiyetlendirme yelkenleri fora! Bu keşfi nasıl yaptığımı da resimlerle anlatayım: plajvücudu bikinivücudu Bu tip kavramlar insanların özgüvenlerini çökerterek diyet endüstrisine para akıttıran bir pazarlama stratejisi aslında. Düşünsenize yaz yaklaşırken reklamlarda bikinili kadın eşliğinde zayıflama çayları beliriyor, sonra hop bikinili kadın eşliğinde “spor salonumuza gelmez misiniz?”, bikinili kadın eşliğinde sizin bu zayıflama hapına ihtiyacınız var bence, bikinili kadın eşliğinde EN BÜYÜK DİYETİSYEN BİZİM DİYETİSYEN. Çünkü neden çünkü o reklamlardaki kadının bedenine sahip değilseniz bikini giyemezsiniz, ayıp. Moda dergilerinde her sene en az bir kez yazılan “Vücut tipine göre mayo seçme” yazıları hep aynı öğütleri verir:

  1. Kalçanız büyükse dikkati kalçadan uzaklaştırmak için…
  2. Göğüsleriniz büyükse dikkati göğüslerden uzaklaştırmak için…
  3. Göbeğiniz varsa göbeği saklamak için… (göbek olmamalı çünkü, göbeğinizin olduğu yerde bir kara delik olmalı, göbek gösterilmez saklanır)

Eh, ben de yıllarca göbeği saklamaya çalıştım tabii. Ancak vücudumun alt kısmının üst kısmından resmen iki beden büyük oluşu tek parça mayolarla pek anlaşamamasına sebep oluyordu. Bu mayolar bende ya üst tarafı bariz bir şekilde boş kalarak annesinin mayosunu giymiş çocuk izlenimi verir, ya da toplayıp sıkıştırmak suretiyle hepten düzleştirerek hakikaten çocuğa benzetir. Tabii görüntüden fena olanı rahatsızlık, bütün bunlar yüzebilmek için zaten ayol! Güneşlenmekle filan aram yok benim, derdim denize girip bütün cildim pörsüyene kadar çıkmamak. Sonunda birkaç sene önce geleneksel yaz başı zibilyon tane mayo deneme seremonisinin en cinnet  noktasında bedeni bedenime uygun bir bikini buldum, denedim (Kahverengi, sade ancak son derece sağlam ve vücuda güzel oturan bu bikinin markası Kom idi. Yakıştı.) Üzerime de oldu iyi mi! Bikininin altı üstü ayrı ayarlanabildiğinden zaten olmamak için pek bahanesi de yok. Dünya varmış.

Demem o ki, ben ve göbeğim bikini giymeyi pek devdik, tavsiye ediyoruz. Son iki senedir tek parça mayo denemedim bile. Tabii kuru kuruya tavsiye etmekle olmuyor biliyorum, zira bırak bikininin, her şeyin büyük bedenini bulmak zor. Ben bu senenin bebeğini yurt dışından edindiğim için gidin alın diyemiyorum, ama onun yerine şöyle önerilerim var:

  • Dediğim gibi benim ilk göz ağrımın markası Kom‘da sade ve vücuda güzel oturan seçenekler var. 52 bedene kadar seçenekleri mevcut. Hatta şu modelden bende var, gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim:

kom

  • Şu modeli de gezinirken Morhipo‘da gördüm, bu sene daha fazla bikini almamaya karar verdiysem de biraz aklım kaldı. 48 bedene kadar var.

bonesta

Son olarak sizi, internette #fatkini tagiye paylaşılan birtakım güzellikler ile bırakıyorum.

PS. Büyük beden bikinisiyle gurur duyup paylaşmak isteyen varsa yollasın, instagram’da paylaşalım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s